Yapboz Oyunları

Yapboz oyunları ilk kez 1760 yılında harita yapan bir mühendis olan John Spilsbury tarafından geliştirilmiştir. İlk yapım amacı eğlenceden çok uzak bir şekilde haritaları küçük parçalara ayırmaktır. 1900'lü yıllardan sonra tüm dünyaya yayılmış ve büyük küçük her yaştan insanın eğlence dünyasına girmiştir. Puzzle yada Jigsaw olarak ta isimlendirilen bu eğlence türüyle zihin dünyanızı zorlayarak görüntü oluşturma mantığınızı geliştireceksiniz.

Kategorimizde bulunan uygulamalarda farklı türde resimler ve şekiller küçük parçalara ayrılarak birleştirilmeyi bekliyor. Bir resmi tamamlarken belli bir sırayı izlemeniz gerekiyor. İlk olarak dört köşede bulunan parçaları yerine yerleştirmektir. İkinci sırada etrafa dağılmış parçalar arasından bir kenarı düz olanları ayırmaktır. Sonra da bu parçaları kullanarak resmin çerçeve kısmını oluşturuyorsunuz. Çerçeve tamamlandığında üçüncü aşamaya geçiyorsunuz. Bu aşamada birbiriyle yaklaşık aynı olan renkleri bir araya topluyorsunuz. Son aşamada ise kalan parçaları uygun yere yerleştirerek resmi tamamlıyorsunuz.

Sitemizin ziyaretçileri yapboz oyunları oynarken analitik düşünme, akıl yürütme becerisi, şekil - zemin algısı, problem çözme yeteneği, ince motor becerileri, hedefe yada sonuca odaklanma, sınıflama becerileri, farklı bakış açısı oluşturma, sentez yapabilme, dikkat eksikliğini azaltma ve görsel hafıza geliştirme gibi özelliklerini geliştirebilirler. Bu sayede özgüven kazanarak daha sağlam bir kişiliğe sahip olurlar.

Uygulamaların bir çoğu kolaydan zora doğru giden seviyelere sahiptir. Bu şekilde bölümleri tamamlayarak daha zor resimlerle karşılaşıyorsunuz. Uygulamalardaki zorluklar resmin daha küçük parçaya ayrılması olarak belirleniyor. 

En Güzel Yapboz Oyunları

Tüm Yapboz Oyunları

1 2 3 »