101 Okey Oyunu

101 Okey
Tam Ekran
Paylaş
Kaydet
Yeniden Oyna
Tam Ekran

101 Okey Oyunu Nasıl Oynanır ?

101 okey oyunu 106 tane taş ile oynanıyor. Her oyuncunun tahtasında 21'er tane taş bulunuyor. Yerde ise kullanmak için 20 tane taş bulunuyor. Taşlarla düz ve sıralı perler oluşturmaya çalışıyorsunuz. Oluşturulan perlerin sayısı 101 değerine ulaşınca taşları masaya açmaya hak kazanıyorsunuz. Taşların değerini daha kolay saymak için perlerin aritmetik ortalamasını alabilirsiniz. Perlerin aritmetik ortalaması 34 değerine ulaşınca da taşları yere dizebilirsiniz. Tüm taşlardan per oluşturup yere dizerek eli kazanıyorsunuz. 

Aynı renk ve sayıya sahip olan taşlara çift denir. Tahtanızda 5 tane çift olduğunda taşları yere dizebiliyorsunuz. Eğer elinizi çift olarak açmışsanız yere seri per açamazsınız.

Istakasındaki 21 taşı per oluşturup yere açan kişi elindeki son taşı da sağ tarafa koyarsa eli kazanmış oluyor. Istakasında hiç taş bırakmadan eli kazanan kişiden 101 PUAN siliniyor. El açamayan her kişiye de ceza olarak 202 puan ekleniyor.

Yerdeki 20 taş bittiğinde halen daha hiç kimse ıstakasındaki taşların hepsini yere açamamışsa, ıstakasında en az taş değeri kalan kişi eli kazanıyor.

Ekranın sağ üst köşesinde bulunan AYARLAR menüsünden zorluk derecesini, KOLAY, NORMAL veya ZOR olarak seçebilirsiniz. YARDIMI GÖSTER seçeneğinden taşların otomatik olarak dizdirerek perleri oluşturabilirsiniz. KATLAMALI seçeneğinden açılan el değerini yükseltebilirsiniz. Bu şekilde el açamayan kişi tahtasında bulunan perlerin değerini yükseltmek için çabalıyor. En son el açan kişinin el açma değerini geçmek zorunda kalıyor. CEZALI seçeneğiyle de işlek taşlarla rakiplerinize ekstradan puan yazdırabiliyorsunuz. Bu şekilde el açan kişilere ekstra ceza puanları yazdırarak rakiplerinizi yenmeye çalışıyorsunuz. 101 okey oyunu oynarken her hamlenizde stratejik düşünerek hem tahtanızdaki taş sayısını düşürmeye çalışıyorsunuz hemde rakiplerinizin el açmasına engel olmaya çalışıyorsunuz. Bu şekilde elleri kazanarak mücadeleyi lider olarak tamamlıyorsunuz.

Yorumlar
isim yok bu oyun cok güzel herkese tavsiye ederim 2023-03-20 17:58:55
Yorum Yaz