Domino Oyunları

Domino oyunları ilk olarak 3. yüzyılda Çin'de ortaya çıkmıştır daha sonra Avrupa ve dünyanın diğer değişik bölgelerine yayılmıştır. Toplamda 28 taş bulunur ve en fazla 4 kişi ile maç yapılır. Her bir yarışmacıya 7'şer tane taş dağıtılarak maça başlanır. Amaç en kısa sürede ıstakada bulunan taşları yere atıp elinizi bitirmektedir. Bu kategorimizde tek, iki, üç ve dört kişilik, bilgisayara yada online olarak gerçek kişilere karşı maç yapılan uygulamaları bir arada topladık.

Domino taşları normal bildiğimiz zarların 2 yüzünün birleşmesiyle oluşuyor. Taşlar "0-0" dan "6-6" ya kadar noktalar konarak işaretlenmiştir. Her yarışmacı ıstakasından bir taş alıp masanın üzerine yerleştiriyor. Sıradaki kişi ise yere konan taşın nokta sayısına göre yeni bir taş yerleştirmesi gerekiyor. Örneğin yerde bulunan "4-2" taşının yanına "2-5" veya "4-3" gibi bir taş yerleştirilebilir. Önemli olan yere atılacak taşların bir kenarındaki nokta sayısı ile yerdeki taşın bir kenarındaki nokta sayısının eşit olması gerekiyor. Bu şekilde ıstakanızda bulunan tüm taşları diğer rakiplerinizden önce bitirmeniz gerekiyor.

Eğer ıstakanızda yere atacak taşınız bulunmazsa yerden bir taş çekiyorsunuz. Bu şekilde de ıstakanızdaki taş sayısı artıyor ve bitme şansınız azalıyor. Domino oyunları oynarken her hamlenizi düşünerek ve stratejik olarak yapıp maçı kazanma şansınızı arttırabilirsiniz. Her maçta hem zekanızı, hem düşünme becerinizi hem de bir kaç adım sonrasını tahmin ederek rakibinizin hamlelerini engelleyerek strateji üretme becerilerinizi geliştirebilirsiniz. 

En Güzel Domino Oyunları

Tüm Domino Oyunları