Hanoi Kuleleri Oyunu

Hanoi Kuleleri
Tam Ekran
Paylaş
Kaydet
Yeniden Oyna
Tam Ekran

Hanoi Kuleleri Oyunu Nasıl Oynanır ?

Hanoi kuleleri oyunu ekranında 3 tahta çubuktan oluşan bir platform bulunuyor. Sol taraftaki çubuğun üzerinde diskler bulunuyor. Amacımız sol taraftaki çubukta bulunan diskleri en sağdaki çubuğa büyük olandan küçük olana doğru sırayla yerleştirmektir.

Disk sayısı 3 ile 7 arasında değişiyor. İlk açılışta karşınıza 3 diskli bir düzenek geliyor. Ekranın üst tarafında DİSK menüsünden disk sayısını değiştirebilirsiniz. Diskleri sağa sola hareket ettirerek hamle yapıyorsunuz. GERİ butonuna tıklayarak son hamlenizi iptal edip bir önceki aşamaya geri dönüyorsunuz. Ekranın alt tarafında sizin yaptığınız hamle sayısı ve bölümü tamamlamak için kullanıbilecek en az hamle sayısı görünüyor. ÇÖZÜM butonuna tıklayarak diskleri otomatik olarak en sol çubuktan en sağ çubuğa doğru dizebilirsiniz. YENİ OYUN butonuna tıklayarak oyuna yeniden başlayabilirsiniz.

El sol çubuktaki diskler orta çubuk ve sağ taraftaki çubuğa yerleştirilebilir. Orta çubuktaki diskler sol ve sağ taraftaki çubuklara yerleştirilebilir. Sağ taraftaki diskler de en sol ve ortadaki çubuğa yerleştirilebilir. 

Büyük olan diskin üzerine herhangi bir küçük dik yerleştirilebiliyor. Küçük diskin üzerine daha büyük herhangi bir disk YERLEŞTİRİLEMİYOR. Tüm diskleri en sağdaki çubuğa büyükten küçüğe dizerek görevi tamamlamış oluyorsunuz. Alt tarafta görünen ideal hamle sayını kadar hamleyle, diskleri sağ taraftaki çubuğun üzerine büyükten küçüğe doğru dizerek hanoi kuleleri oyunu oynamaya çalışın. İsterseniz fazla hamle sayısı kullanarak ta oynamaya devam edip dizme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar
Elif nur çok kolay bu oyun ve tebrikler 2021-01-25 17:14:17
LGS türkiye birincisi önceden hanoi kulelerini oynuyodum rekor oyundan bu ayrı bi'güzel.... öneririm ayrıca LGS Türkiye birincisiyim araştırırsanız bulursunuz 2021-01-18 12:38:56
Yorum Yaz