Klasik Tavla Oyunu

Classic Backgammon
Tam Ekran
Paylaş
Kaydet
Yeniden Oyna
Tam Ekran

Klasik Tavla Oyunu Nasıl Oynanır ?

Klasik tavla oyunu açılış sayfasında karşınıza bilgisayara karşı tek kişilik, yanınızda bulunan gerçek bir arkadaşınıza karşı 2 kişilik menü butonları çıkıyor. 

Tahtanın sağ alt köşesi sizin sahanız ve sağ üst köşesi ise rakibin sahasıdır. Yani beyaz pullar size kahverengi pullar ise rakibinize aittir. Kendi pullarınızı önce sağ alt köşedeki sahanıza toplamaya çalışıyoruz. Sonra da pullarınızı rakibinizden önce tahta üzerinden kutunuza alarak maçı kazanıyorsunuz. Klasik tavla oyunu oynarken rakibin pullarının kaçmasını engelleyerek hapsetmeye çalışıyoruz. Bunun için rakibinizin kaçış noktalarına kapılar yaparak engelleme işlemini tamamlıyorsunuz. Rakibinizin pullarının önüne kapılar kurup kendi bölgesine ulaşmasını engellerseniz, rakibin maçı kazanmasına mani olursunuz. Pullarınızın hepsini rakibinizden önce tahta dışına çıkarttığınızda, rakip en az 1 tane bile pulunu tahta dışına çıkartırsa 1 SAYI kazanıyorsunuz. Eğer siz tüm taşlarınızı tahta dışına çıkarttığınızda rakip hiç pul çıkartamamışsa 2 SAYI kazanıyorsunuz. 2 farklı sayı kazanma işlemi MARS ismiyle adlandırılıyor.

Tahta dışına çıkartılan pulları tahtanın sağ tarafındaki bölmelerden takip edebilirsiniz. Her iki tarafta tahta üzerindeki zarı kullanarak yapacağı hamle sayısını belirliyor. Her hamlenizde hem pullarınızı bir an önce kendi tarafınıza getirmeye çalışıyorsunuz hemde rakibin yapacağı hamleleri engellemeye çalışıyorsunuz. Böylece düşünme, karar verme ve zeka becerilerinizi geliştirip eğlenerek zaman geçirebilirsiniz. Tüm dünyada Classic Backgammon adıyla bilinen bu uygulamayla keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Yorumlar
Bu oyun için ilk yorum yazan sen olmak ister misin?
Oyun hakkındaki düşüncelerini ziyaretçilerimizle paylaş.
Yorum Yaz