Sudoku Nasıl Oynanır ?

Sudoku, Japonya’da doğup kısa sürede tüm dünyaya yayılan eğlenceli bir zeka oyunudur. Japonca “Suuji wa dokishin ni kagiru” (sayılar tek olmalı) cümlesini oluşturan kelimelerin harflerinden ismini almıştır. Satır, sütun ve bölgelerden oluşan bu zeka oyununun kuralları nelerdir. Yada “sudoku nasıl oynanır” ? Şimdi bu soruları cevaplamaya çalışalım.

Sudoku Genel Görünüm Tanıtımı

Sudoku oyunu satır, sütün ve bölge olarak isimlendirilen toplam 81 kareden oluşur. Bu kareler 9 satır ve 9 sütun olarak dizilmiştir.

Sudoku oyunu Şekil-1’de görüldüğü gibi 9 satır ve 9 sütun olmak üzere, 9×9=81 tane kareden oluşur.

 

sudoku genel
Şekil – 1

 

Bu 81 kare, 3×3 ebatında çevresi kalın çizgilerle ayrılmış 9 tane küçük bölgelerden oluşur.

sudoku bölgeler genel
Şekil – 2

 

Sudoku oyununa başlarken, ŞEKİL-3’teki gibi bazı karelerin içerisinde sayılar bulunur. Verilen bu sayılardan faydalanarak tüm boş karelere uygun sayıları yerleştiriyoruz.

sudoku bölgeler
Şekil – 3

Sudoku Oyunu Kuralları

“Sudoku nasıl oynanır” sorusunu cevaplamak için aşağıda maddeler halinde açıklanan 3 temel kuralı çok iyi anlamamız gerekiyor.

Kural 1

Her satırda 1’den 9’a kadar tüm rakamları mutlaka kullanıyoruz. Bir rakamı sadece bir defa kullanmamız gerekiyor.

 

sudoku satır
Şekil – 4

Kural 2

Her sütunda 1’den 9’a kadar tüm rakamları mutlaka kullanıyoruz. Bir rakamı sadece bir defa kullanmamız gerekiyor.

sudoku sütun
şekil-5

Kural 3

3×3 şeklinde ayrılmış olan bölgelerin her birinde de 1’den kadar tüm rakamları mutlaka kullanıyoruz. Yine her bir rakamı sadece bir defa kullanmamız gerekiyor.

sudoku bölge
Şekil – 6

ÖRNEK UYGULAMA YAPARAK SUDOKU NASIL OYNANIR

Önce “Sudoku Oyna” linkine tıklayarak, Sudoku oyununu açalım. Oyun ilk açıldığında ŞEKİL-7’de de görüldüğü gibi bazı kutuların içerisinde rastgele rakamlar ile geliyor.

Biz “sudoku nasıl oynanır” sorusuna uygulamalı olarak cevap vermek ve oyun mantığını tam olarak anlaşılabilmesi için boş kutulardan bir kaçına uygun olan rakamları beraber yerleştirmeye çalışacağız.

sudoku nasıl oynanır 1
Şekil – 7

Örneğin 4. bölgeye “1” rakamını yerleştirmeye çalışalım. Önce tüm “1” olan kutuları görelim. 1., 2., 6., 7. ve 8. bölgelerde “1” rakamı bulunuyor. Bu rakamlardan 4. bölgeyle ilgili olanlar ise 1., 6. ve 7. bölgelerdeki “1” rakamlarıdır. Bu “1” olan kutulardan ŞEKİL-8’deki gibi yatay ve dikey çizgiler çizersek 4. bölgede sadece bir kutu boş kalıyor ve o boş olan kutuya mavi renkte görünen “1” rakamını yazıyoruz.

sudoku nasıl oynanır 2
Şekil – 8

Şimdi de “2” rakamını uygun gördüğümüz yerlere yerleştirmeye çalışalım. ŞEKİL-9’da bütün “2” rakamları sarı kare içerisine alınmış olarak görünüyor.

Önce 6. bölgeye “2” rakamını yerleştirmeye çalışalım. 4. ve 5. bölgelerde “2” rakamı var. “2” olan satırlardan ŞEKİL-9’daki gibi hayali çizgiler çizersek, 6. bölgede sadece bir boş kutu kalıyor. Oraya da mavi renkte görünen “2” rakamını yazıyoruz.

Sonra 3. bölgeye 2 rakamını yazmaya çalışalım. 6. ve 9. bölgelerde ŞEKİL-9’da görünen “2” rakamlarından hayali yeşil çizgileri dik olarak çizelim. 3. bölgede sadece bir boş kutu kalıyor. Yine o kutuya mavi renkte görünen “2” rakamını yazıyoruz.

sudoku nasıl oynanır 3
Şekil – 9

“1” ve “2” rakamlarını kutulardaki yerlerine yerleştirerek “sudoku nasıl oynanır” sorusunu uygulamalı cevaplamaya çalıştık.

Sizde yukarıda anlatılan kurallar doğrultusunda tüm boş kutulara uygun rakamları yazınız.

Sudoku oynamak için tıklayınız.

KAYNAKLAR

https://en.wikipedia.org/wiki/Sudoku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir